
Mieszanie nawozów – nawozy miesza się w celu ułatwienia pracy przy ich rozsiewaniu oraz by zmniejszyć pylistość niektórych z nich lub zmniejszenia zawartości określonego pierwiastka w czystym składniku. Nie wszystkie nawozy można ze sobą mieszać ponieważ mogą na siebie niekorzystnie oddziaływać. Zasady mieszania nawozów są następujące:
Mocznika (CO(NH2)2) nie można mieszać z nawozami saletrzanymi. Mieszanina azotanu amonu i mocznika jest silnie higroskopijna i pod wpływem wody traci swą granulowaną strukturę, zamieniając się w papkę.
Mocznika nie można również mieszać z superfosfatami, np. fosforanem jednowapniowym lub siarczanem wapnia, ponieważ występują reakcje:
Ca(H2PO4)2•H2O + 4CO(NH2)2 → Ca(H2PO4)2•4CO(NH2)2 + H2O
CaSO4•nH2O + 4CO(NH2)2 → CaSO4•4CO(NH2)2 + nH2O
Mocznik wypiera wodę krystalizacyjną, która wydziela się w postaci ciekłej i wraz z wodą zawartą w superfosfatach (szczególnie pylistych) powoduje powstanie papki.
Nie można mieszać CO(NH2)2 z niskoprocentowymi solami potasowymi (poniżej 50%) i kainitem magnezowym ponieważ sole magnezowe, które są domieszką nawozów potasowych są higroskopijne, i już w czasie sporządzania mieszaniny następuje nawilżanie, które utrudnia wysiew.
Nawozów saletrzanych nie można mieszać z superfosfatem pylistym ze względu na reakcję:
Ca(H2PO4)2 + 2NH4NO3 → 2NH4H2PO4 + Ca(NO3)2
Powstaje saletra wapniowa, która ma właściwości higroskopijne i powoduje zawilgocenie mieszaniny. Zawarty w superfosfacie wolny kwas fosforowy reaguje z saletrą:
H3PO4 + NH4NO3 → NH4H2PO4 + HNO3
Wydzielony kwas azotowy powoduje korozję metalowych elementów rozsiewaczy nawozowych.
Mieszanie nawozów azotowych zawierających azot w formie amonowej z nawozami o odczynie zasadowym skutkuje reakcją np.:
(NH4)SO4 + Ca(OH)2 → CaSO4•2H2O + 2NH3↑
Powoduje to wydzielenie gazowego amoniaku, powodując jego straty i niebezpieczeństwo zatrucia.
Nie można mieszać nawozów fosforowych z nawozami wapniowymi. Wyjątkiem jest mieszanie nawozów fosforowych rozpuszczalnych w wodzie z nawozami zawierającymi wapń.