
Fiołek przedziwny – gatunek rośliny należący do rodziny fiołkowatych. Występuje w Azji i Europie. W Polsce dość pospolity, rośnie na niżu i w niższych położeniach górskich.
Nazwa gatunkowa rośliny pochodzi stąd, że oprócz najpierw pojawiających się typowych kwiatów, roślina wytwarza później kwiaty klejstogamiczne nie posiadające korony. Roślina lecznicza : zawiera estry kwasu salicylowego. Dawniej wykorzystywana w medycynie ludowej.
Roślina trwała; wysokość 10-20 cm. Łodyga ulistniona, rzędowo owłosiona. Pod ziemią grube i zdrewniałe kłącze z brunatnoczerwonymi łuskami. Liście duże, sercowate, krótko zaostrzone, spodem na nerwach z rzadka owłosione. Ogonki liściowe rzędowo owłosione. Przylistki duże, lancetowate, całobrzegie bez ząbków, górne brzegiem owłosione. Kwiaty pierwsze kwiaty wyrastają z kątów liści odziomkowych, późniejsze z łodygi. Są bladoniebieskie, o słabym zapachu, dolny płatek z ostrogą. Boczne płatki odstają w dół nie nakrywając górnego płatka. Szyjka słupka naga. Działki kielicha ostre. Owoce naga torebka.